• Zavolejte nám: +420 722 979 737
  • E-mail: info@pleu.cz
  • Otevírací doba: 08:00-17:00
    • Čeština
    • English
profilaxis de la fibrosis quística con azitromicina €145.73

Fotoluminiscenční cyklostezka

  • Úvod
  • /
  • Fotoluminiscenční cyklostezka

Fotoluminiscenční cyklostezka v Troji

V září roku 2021 se otevřela první cyklostezka, která využívá naší speciální certifikovanou fotoluminiscenční barvu. Cyklostezka se nachází na břehu Vltavy v pražské Troji a představuje inovativní krok v oblasti zvýšení bezpečnosti cyklistů a chodců v nočních hodinách.

Fotoluminiscenční barva je speciální druh nátěru, který absorbuje a ukládá energii z denního světla a poté ji v noci vyzařuje – svítí ve tmě. Na cyklostezce jsou použity mimo barvy i také fotoluminiscenční značky, které také svítí v noci a navíc mají i reflexní plochy. Fotoluminiscenční barva i značky se ve tmě stávají sami zdrojem světla a tak tato cyklostezka nevyžaduje tradiční osvětlení. Což jednak šetří peněženky pražanů a zároveň nepoškozuje naše životní prostředí. Tím se zvyšuje bezpečnost cyklistů a chodců a nevznikají žádné nežádoucí externality.

Cyklostezka v Troji je prvním projektem svého druhu v České republice a představuje přelom v oblasti infrastruktury nejen pro cyklisty. Touto speciální certifikovanou fotoluminiscenční barvou je možné natřít téměř cokoliv – od přechodů pro chodce, přes železniční přejezdy až po samotné silnice a dálnice. Díky fotoluminiscenční barvě není třeba klasického osvětlení. Intenzita vyzařovaného světla z této fotoluminiscenční barvy je v takové výši, aby byla dobře vidět a přitom nezvyšovala světelný smog. 

Vývoj a realizace projektu trvala několik měsíců a vyžadovala spolupráci mezi městským úřadem, architekty a designéry z Pražských služeb a samozřejmě také naší firmou. Aby mohla být fotoluminiscenční barva na cyklostezce použita musela být nejprve řádně ocertifikována. Více o celém procesu certifikace naleznete ZDE. Během procesu byla provedena řada testů a analýz, aby se zajistila vysoká kvalita a odolnost povrchu cyklostezky.

Místní obyvatelé a cyklisti již vyjádřili své nadšení nad novým projektem. Návštěvníci cyklostezky oceňují především lepší viditelnost ve tmě a originální řešení, které v ČR nemá obdoby. O tento vydařený projekt již projevily zájem jiné obce a města.

Fotky z cyklostezky v pražské Troji

Specializujeme se na fotoluminiscenční materiály a výrobky.